Archív 2013/2014

Európsky deň jazykov

Exkurzia Martin

Novohradské hry v atletike

Beseda so spisovateľom Jurajom Červenákom

Timravina studnička 2013

Výchovný koncert k 200. výročiu narodenia G. Verdiho

Výlet do Bratislavy

Netradičná hodinka v knižnici

Návšteva z USA

Noc tekvicových hláv, strašidiel a duchov

Imatrikulácie 2013

Maratón v čítaní

Na konci...

Mikuláš navštívil telesne a mentálne postihnuté deti

Mikuláš na ľade

Olympiáda zo slovenského jazyka

Olympiáda z cudzích jazykov

Literárny Lučenec 2013

Exkurzia Viedeň

Súťaž v spievaní cudzojazyčnej piesne

Vianočný punč

Vianočný koncert v Maďarsku

Vianočný basketbalový turnaj

NONSTOP PÁRTY

Ľadová kráľovná

Obvodné kolo Olympiády z anglického jazyka

Biele peklo alebo Mne sa to stať nemôže

Krajské kolo Olympiády v slovenskom jazyku

Lyžiarsky kurz PaSA

Beseda & WORKSHOP s Ivanou Hostovou

Hviezdoslavov Kubín

Elektronické testovanie

Maturita 2014

Deň učiteľov

Florbalová liga

Závarečná...

Maturita

Janko Psotka víťaz celoštátnej prehliadky SOČ

Zdravé popoludnie na pégéčke

O najlepšieho interpreta autorskej rozprávky

Ak chceš zažiť zábavu, postav sa nahlavu

Americká návšteva z ALABAMY

Na rade je lúčenie

 

Európsky deň jazykov
V stredu 26. 09. 2013 sme si aj na našej škole pripomenuli Európsky deň jazykov.
Pre študentov sme pripravili vedomostný kvíz z anglického, nemeckého a ruského jazyka. Víťazi kvízov si odniesli malý darček v podobe darčekovej poukážky na knihu.
Výsledky:
ANJ
Adriana Svoreňová, III. C
Michaela Babicová, II. B
Simona Balogová, I. B
Karin Vargová, I. B
NEJ
Zuzana Murárová, III.B
RUJ
Eva Kelemenová, II. B


Mgr. Ľubica Čvikotová
P9110016
 
P9110017
 
P9110019
 
P9110021
 
P9110022
 
P9110018

 

Exkurzia Martin
V stredu 9.10.2013 sa žiaci II.A, III.B a III.C, pod vedením p. prof. Kurákovej a p. prof. Urbanovej-Hedvigyovej vybrali na poznávaciu exkurziu do Martina.
Hneď po príchode ku vchodu Slovenskej Národnej Knižnice, nás pán Gonda usadil do rečníckej miestnosti, kde sme mali poučnú a zaujímavú prednášku o fungovaní knižnice od samotnej riaditeľky. Po prednáške nám dopriala možnosť pozrieť sa do miestností sprístupnených verejnosti, samozrejme aj s podrobným výkladom.
Našou ďalšou zastávkou bol Národný cintorín na ktorom je pochovaných množstvo úžasných slovenských autorov. Po malom výklade o zákutiach cintorína sme na počesť spisovateľov, hercov, prozaikov a iných významných slovenských umelcov zaspievali pieseň „Hej Slováci!“
Voľný čas, v podobe malých nákupov, nás len utvrdil o kráse mesta a kopcovitého okolia.
Našou predposlednou zastávkou bol dom J.C. Hronského, autora známych detských rozprávok ako Budkáčik a Dubkáčik, Smelý zajko, alebo Smelý zajko v Afrike.
Záver našej cesty sme strávili kochaním sa na Maticu slovenskú a jej sochami zdobené okolie.

IMG_3802

IMG_3832

 

Hviezdoslav

 

jchronsky

 

Martinj

 

.

Novohradské hry v atletike

Dňa 8.10.2013 sa konal 52. ročník Novohradských hier v atletike žiakov a žiačok základných a stredných škôl. V silnej konkurencii sme z ôsmych stredných škôl obsadili štvrté miesto.

V súťaži jednotlivcov Lucia Stašáková (2.B) v behu na 300 metrov obsadila pekné 3 miesto.

Náš prvák Dominik Gabriel tiež nesklamal a vo vrhu guľou sa umiestnil na 3. mieste.

                                                                                                                Ďakujeme Vám, športovci!

novohradske

 

Beseda so spisovateľom Jurajom Červenákom

Dňa 18.10.2013 sme sa s Mgr. Urbanovou H.M. zúčastnili besedy, ktorú zorganizovala Novohradská knižnica v Lučenci so spisovateľom fantasy kníh Jurajom Červenákom.

Tejto besedy sa zúčastnili žiaci rôznych škôl Lučenca a vybraní žiaci z našej školy.

Sám Juraj Č. nám porozprával o svojom živote, o tom, ako sa stal spisovateľom.

Po jeho „prednáške“ sa študenti mohli pýtať na rôzne otázky, napr. kedy vydá ďalšiu knihu.

IMG_3841

 

IMG_3845

 

TIMRAVINA STUDNIČKA 2013

Dňa 23. októbra 2013 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo súťaže v prednese pôvodnej slovenskej literatúry – Timravina studnička. O konečnej víťazke rozhodovala odborná porota v zložení Mgr. Ondrej Nociar, Mgr. Eva Štefancová a Mgr. Ľubica Čvikotová. A porota sa rozhodla nasledovne:
1. miesto – Martina Šatarová, II.A
2. miesto – Beáta Šulajová, I.C
3. miesto – Dominika Petrincová, I.C

PA080015
 
PA080029
 
PA080030

 

Výchovný koncert k 200. výročiu narodenia G. Verdiho

Pri príležitosti 200. narodenia G. Verdiho pripravila p. p. Gaálová výchovný koncert pre triedy s odborom učiteľstvo v MŠ a vychovávateľstvo. Počas koncertu odzneli najznámejšie skladby autora, a to v podobe študentiek školy, ktoré spievali a hrali na nástroji. Žiaci si vypočuli aj nahrávky svetoznámych spevákov. Pani profesorku a účinkujúcich odmenili študenti veľkým potleskom.

PA270445
 
PA270446

 

Výlet do Bratislavy
 Vybraní študenti z celej školy, za reprezentáciu v rôznych oblastiach, dostali od školy možnosť zúčastniť sa výletu do Bratislavy.
Našou prvou zastávkou bolo štúdio TV Markíza. Tam nám milí pracovníci umožnili prehliadku štúdii, v ktorých sme sa mohli odfotiť.  Stáli sme na tých istých miestach, ktoré ste už mnohokrát mohli vidieť v televízii.
Autobus nás odviezol naspäť  do Bratislavy, kde sme mali menšie voľno v nákupnom centre Eurovea.
Večerňajšia prechádzka po uliciach Bratislavy a taktiež Bratislavský hrad, boli predposledným bodom nášho výletu. Čerešničkou na torte bola moderne spracovaná Shakespearovská hra Rómeo a Júlia v hip-hopovom podaní, kde si hlavnú postavu Rómea zahral Laci Strike.
Po opustení SND sa naše pohľady opäť obrátili na juh, do Lučenca.
A kto vie, možno budúci rok za reprezentáciu škola odmení práve vás.
 

1

 

2

 

Netradičná hodinka v knižnici

Žiaci II.A triedy pod vedením triednej p.prof. Kurákovej, zorganizovali dňa 28.10.2013 knižničné podujatie pre deti z materskej školy. Cieľom podujatia bolo vzbudiť u detí už v rannom veku kladný vzťah ku knihám a k čítaniu. Spolu s deťmi sme si zaspievali, a zábavnou formou im predstavili zopár klasických rozprávok. Na oplátku zahrali rozprávku aj oni nám.
Akcia sa vydarila a z našej školy odchádzali hrdí, malí čitatelia.

1

 

2

 

3

 

4

 

Návšteva z USA

25. októbra 2013 prišla do 4. C triedy zaujímavá návšteva. Študentka Laura Hammerman, ktorá pochádza z Colorada, USA, zavítala na hodinu Konverzácie ANJ.

Laura študuje v rámci výmenného študentského programu na Vysokej škole ekonomickej v Prahe a prišla porozprávať študentom o živote mladých ľudí v USA.

Naši štvrtáci sa zaujímali o to, kde všade Laura bola vo svete, ako sa jej v Prahe páči a aký rozdiel vidí v štúdiu v Európe a USA.

Laure sa u nás páčilo. Povedala, že európske štúdium je zamerané na testovanie a v Amerike je dôraz na písanie esejí a projektov.

Keďže americká angličtina mohla robiť problémy, ďalšia študentka VŠE z Prahy, Mária Danišová, pomáhala s tlmočením.

DSC_0900

SAM_2295

 

Noc tekvicových hláv, strašidiel a duchov

Dňa 29.10.2013 sa na Námestí republiky v Lučenci a neskôr v Mestskom parku konalo podujatie s názvom Noc tekvicových hláv, strašidiel a duchov. Jeho organizátorom bolo CVČ Magnet Lučenec v spolupráci so študentmi III.C triedy PaSA v Lučenci.
Akcia trvala približne dve hodiny (od 17:00 do 19:00) a zúčastnilo sa jej množstvo detí oblečených za čarodejnice, strašidlá, príšery a rôzne animované postavy v doprovode svojich rodičov.
Naši študenti pracovali ako animátori na konkrétnych stanovištiach. Usmerňovali, pomáhali, strašili a bavili deti a ich rodičov.
Najkrajšou odmenou pre nás boli vystrašené, neskôr vysmiate a spokojné tváre detí a ich rodičov.

Podujatie malo veľký úspech, za čo nám poďakovala aj pani riaditeľka CVČ Magnet Mgr. Jana Murgašová.

DSCI3709

 

DSCI3685

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Imatrikulácie 2013

Trkotanie zubov... Klepanie pier o lavice... Vyľakané výrazy tvárí... To, a ešte omnoho viac, dávalo 15. novembra na známosť, že sa začínajú imatrikulácie našich najmladších- prvákov.

Šepot stien školy však po prvotnom zdesení sa z pojmu „imatrikulácie“ za malú chvíľu nahradil jemný úsmev na perách. (Alebo skôr- výbuchy smiechu?) Tretiaci si v prváckych triedach pre svoje krstňatá pripravili bohatý program. Nechýbal spev, tanec a samozrejme aj aktivity, pri ktorých prvákom stekali z čiel kvapôčky potu. Neboli to však úlohy náročné... To nie! No dalo sa pri nich zabaviť a viac sa spoznať. Po splnení úloh sa spokojne smiali a spomínali na záblesky najvtipnejších momentov. Nakoniec tretiaci svojim slovom odovzdali prvákom rady, ktoré sa im určite zídu.

Rodina pégečkárov sa vďaka imatrikuláciám rozrástla o nových členov. Tak teda vitajte a spomínajte na svoje imatrikulácie len v tom najlepšom.

DSC_1022
 
DSC_1029
 
DSC_1034
 
DSC_1049
 
DSC_1066
 
DSCN0170

 

Maratón v čítaní

Počas dvoch týždňoch sme na našej škole absolvovali „menší“ maratón v čítaní. Zúčastnili sa na ňom všetky triedy a každý študent predviedol svoje čitateľské majstrovstvo. Maratónu predchádzal výber knižných titulov, ktoré sa čítali. Tie si študenti zvolili prostredníctvom ankety. Víťaznými titulmi sa stali knihy Súmrak, Hry o život, Alchymista, Harry Potter a Árvácska. Aby neostalo len pri čítaní, študenti následne tvorili vlastné umelecké diela – básne, kresby, úvahy, súvisiace s prečítaným textom.

20131112_095008
 
20131112_095157
 
20131115_113958
 
20131115_114008
 
DSC_0906

 

Na konci...

Dňa 20.11. sme navštívili Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene. Nie, nešli sme sa uliať zo školy... Práve naopak!

Zapadajúce slnko, ktoré posúvalo ručičky času nám ani zďaleka nezabránilo zúčastniť sa reprízy divadelnej hry s názvom - NA KONCI. Pôvodnú hru – NA KONCI - pre Divadlo Jozefa Gregora Tajovského napísala Katarína Mišíková- Hitzingerová. A my po zhliadnutí hry tlieskame a usmievame sa. Táto hra nám totiž poskytla viac, ako len kultúrny zážitok.

Divadelná hra o živote Jozefa Gregora Tajovského v sebe celý čas niesla obrovské posolstvo. Okrem toho, že nás hravo poučila o výrazných momentoch v živote hlavného hrdinu a taktiež o momentoch dôležitých pre našu rodnú vlasť, nám predostrela krásnu myšlienku o tom, že nás v živote nemá odradiť žiadna prekážka. Že skrátka máme zostať verní tomu, čo robíme a veriť, že všetko má svoj význam.

Narozdiel od povinného čítania, ktoré je často nočnou morou žiakov, zožal náš malý výlet veľký úspech. Určite bol príjemným spestrením týždňa.

Dúfame, že sa podobné výlety budú konať častejšie a my sa tak hravou formou dozvieme viac a viac... Musíme byť múdri- sme predsa z PaSA! 

PB040040
 
PB040041
 
PB040044

 

Mikuláš navštívil telesne a mentálne postihnuté deti

Dňa 5.12.2013 sa študenti 3.C triedy zúčastnili veľmi peknej akcie organizovanej pre telesne a mentálne postihnuté deti. Deti boli nadšené a potešené z toho, že videli Mikuláša, čerticu a anjelika. Akcia mala úspech, začo nám poďakovali aj organizátori.
DSCI3830
 
DSCI3832
 
DSCI3833
 
 

Mikuláš na ľade

Dňa 6. 12. 2013 sa na Zimnom štadióne v Lučenci konalo podujatie s názvom Mikuláš na ľade. Hlavným organizátorom tejto akcie bolo mesto Lučenec pod vedením Tomáša Majoroša za spolupráce so študentami Pedagogickej a sociálnej akadémie v Lučenci.

Po minuloročnom úspechu sa medzi naše deti z materských škôl, ktoré prišli v doprovode svojich paní učiteliek, opäť vrátil Mikuláš, čert a anjelik. Ešte pred vstupom na ľad im naše študentky-animátorky pomaľovali tvár, čo ďeťúrence veľmi pobavilo. Po vstupe na ľad ich privítal Mikuláš a spolu s ním si nacvičili jednoduchý tanec na ľade. Po jeho zvládnutí, deti v skupinách absolvovali tri stanovištia – Sobiu dráhu, Čertovo oko a hod snehovou guľou. Za každú zvládnutú úlohu dostali pečiatky na ruku, ktorými sa preukázali pred Mikulášom. Na záver mu zarecitovali básničku a ak chceli, tak vyslovili aj želanie, čo by chceli nájsť pod stromčekom.

Mikuláš sa odvďačil každému dieťaťu sladkosťami a na záver im sľúbil, že ak budú dobré a poslušné ako doteraz, tak určite ich príde navštíviť aj budúci rok.

obr5

obr1

 

Olympiáda zo slovenského jazyka

Zástupcovia tried I. až IV. ročníka našej školy sa rozhodli v magický decembrový štvrtok (tesne pred sviatkom Lucie) 12.12.2013 prezentovať svoje komunikačné zručnosti v školskom kole Olympiády zo slovenského jazyka, ktoré sa tento rok uskutočnilo v IV.A triede. 21 dievčat a jediný zástupca silnejšieho pohlavia si zmerali svoje sily v zápase o knižnú poukážku z kníhkupectva Phoenix.
A ako sa to celé skončilo? Prečítajte si výsledky súťaže:

A kategória (III. a IV.ročník)

1. miesto – Zuzana Murárová, III. B
2. miesto – Martina Halajová, IV..B
3. miesto – Veronika Melicherčíková, III. B

B kategória (I. a II.ročník)

1. miesto – Beáta Šulajová, I.C
2. miesto – Bohdana Gabriela Brezňanová, II.B
3. miesto – Adriana Valachová, II.C

Víťazom srdečne blahoželáme!

PB270029

PB270030

PB270031

PB270032

 

Olympiáda z cudzích jazykov

V pondelok 9.12.2013 si študenti našej školy zmerali sily na Olympiáde z anglického a nemeckého jazyka. Tohtoročnej olympiády sa zúčastnilo až 28 žiakov z rôznych ročníkov. Študenti súťažili v jednej kategórii – 2 D.

Meranie síl a hlavne vedomostí skončilo nasledovne:

OAJ

1.miesto – Jana Dobrocká, IV.A
2.miesto – Veronika Melicherčíková, III.B
3.miesto – Zuzana Medlenová, III.B

ONJ

1.miesto – Veronika Jambrichová, IV.C
2.miesto – Kristína Kubišová, IV.A
3.miesto – Matej Láska, IV.C

PB230015
PB230023
 
PB260025
 

Literárny Lučenec 2013

Dňa 20.11.2013 som sa zúčastnila slávnostného vyhodnotenia súťaže Literárny Lučenec 2013, ktoré sa uskutočnilo na Mestskom úrade v Lučenci. Súťaž mala celoslovenský charakter a zapojila sa do nej viac než stovka súťažiacich.

Na moje veľké prekvapenie (keďže do súťaže boli zaslané i práce ďalších dvoch mojich spolužiačok) som získala 2. miesto v kategórii žiakov stredných škôl, konkrétne vo vlastnej tvorbe poézie, a to zásluhou básne Miesto. Dúfam, že šťastie sa na mňa usmeje aj nabudúce.

Katarína Kelemenová, II.A

PB300015

 

Exkurzia Viedeň

V skorú rannú hodinu sme 4.decembra vyštartovali plní očakávaní na cestu do susedného Rakúska. A namierili sme si to presne do hlavného mesta – Viedne.

Našou prvou zastávkou bol zámok Schonbrunn, kde sme mali možnosť navštíviť priestory, v ktorých žila Mária Terézia, alebo všetkým známa Sissi. Naša exkurzia pokračovala na Mária Terézia Platz. Tu sme mnohí navštívili prírodovedné múzeum.

Všetci sme však boli zvedaví na centrum Viedne a jej výzdobu. Zastavili sme sa v Stephansdom a Hofburgu.

Vyvrcholením tejto exkurzie boli vianočné trhy s predvianočnou atmosférou pred Rathaus.

00

 

2

 

 

4

 

Súťaž v speve cudzojazyčnej piesne

V našej škole sa 17. 12. 2013 dialo niečo neobyčajné. Čo to bolo? Odpoveď na otázku je jednoduchá - Súťaž v speve cudzojazyčnej piesne. Speváci si mohli vybrať, v akom jazyku budú spievať. Odzneli piesne v ruštine a angličtine. Na budúci rok očakávame účasť aj od nemčinárov.

Porotu najviac zaujali Patrik Gondáš a Marek Danko z 3.A s piesňou Milion alich roz od Aly Pugačevi a Barbara Lakatošová z 1.D s piesňou od speváčky menom Alicia Keys so skladbou Falling.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa súťaže zúčastnili a tešíme sa na vás opäť o rok.

PC010016

PC010023

PC010026

PC010037

 

Vianočný punč

Deň 6. December – pre všetkých známy ako sviatok sv. Mikuláša – sme na hodine nemeckého jazyka pojali trošku netradične. V hlave pani profesorky Mgr. M. Urbanovej Hedvigyovej sa zrodil nápad, ako si navodiť viaočnú atmosféru, ktorá už nezadržateľne klope na dvere. Rozhodla sa, že v triedach 4.B, 3.A a 2.B si žiaci podľa nemeckého receptu navaria svoj vlastný – vianočný punč. (Náš recept však neprezradíme!) Smile
Na katedrách sa tak objavilo ovocie, koreniny a mnohé ďalšie ingrediencie, vďaka ktorým sa príprava vianočného punču mohla začať. Vôňa punču sa vinula chodbami školy a určite opantala mnohých ľudí, ktorí išli navôkol. Keď bol punč zohriaty, všetci sme v rukách držali hrnčeky a div sa nepobili o to, komu sa ujde najviac.
Táto hodina bola vďaka príjemnej atmosfére skvelým spríjemnením dňa. A možnože v deň Vianoc niekto siahne rukou práve po zošite z nemčiny a bude hľadať recept, ktorým prekvapí svojich blízkych.Smile

2

3

4

5

Vianočný koncert v Maďarsku

11. decembera 2013 sme opäť navštívili našu družobnú školu v Maďarsku – Gymnázium v Balassagyarmate a spievali sme na spoločnom koncerte v najväčšom kostole mesta.

Našu školu reprezentovali dva spevácke zbory – pod vedením PaedDr. Eriky Kurákovej a Ildikó Gaálovej.

PC100496

PC100538

 

Vianočný basketbalový turnaj

Dňa 19.12.2013 sa na našej škole uskutočnil Vianočný basketbalový turnaj tried, ktorý zorganizoval tím Goodspeedovcov (1.A) .

Turnaj prebiehal v dobrej vianočnej nálade, ktorú otvoril Janko Piatrik (2.C) so svojou originálnou hrou na gitare. Atmosféru dotváral sobík, ktorý roztlieskaval divákov a povzbudzoval osem zúčastnených družstiev.

Družstvám nechýbala dobrá nálada, vianočný smiech a fauly.

Ďakujeme všetkým, ktorí pomohli zorganizovať tento Vianočný turnaj, pani profesorke Čvikotovej, vďaka ktorej sme na našej stránke školy.

Dievčatá z 1.A 

Vyhodnotenie Vianočného turnaja:

1. miesto 3.B No fear

2. miesto 3.A Štefancovci

3. miesto 2.C Šialené veveričky

4. miesto 1.A Goodspeedovci

5. miesto 4.A Pasa Inter

6. miesto 2.A Usmievať a mávať

7. miesto 1.C Never back down

8. miesto 1.D Lakers

PC030016

PC030021

PC030042

PC030052

PC030054

PC030055

 

NONSTOP PARTY 2013
(30.1.-31.1.2013)


Úderom 18.-tej hodiny po 11-ročnej odmlke začala v  PaSA Lučenec noc plná zábavy. Týždne príprav zo strany pedagógov i študentskej rady sa pretavili do skvelej show, na ktorú sa každý z jej účastníkov tešil.
NONSTOP PARTY po úvodnom šamanskom tanci pani profesorky  Z.Endrődyovej a jej pomocníkov slávnostne otvoril svojím príhovorom náčelník kmeňa- pán riaditeľ Mgr. Ondrej Veselý. Od 18:30 bol pre našich žiakov pripravený bohatý program, z ktorého ponuky si každý študent určite vybral to svoje. Pozvaní hostia ,a nebolo ich málo, ponúkli účastníkom nevšedný program.
Po tvorivých dielňach, koncertoch či prednáškach našich hostí sa už účastníci netrpezlivo presúvali do telocvične, kde   o 22-tej hodine odštartoval zlatý klinec programu – voľba PaSA  boy-a. Trinásť súťažiacich chlapcov ukázalo hľadisku svoj talent v oblasti spevu, tanca, hovoreného slova či herectva. Idoly našich dievčat sa s úlohami vysporiadali s nadhľadom. Víťazom tejto súťaže a titul PaSA boy získal žiak II.A triedy Marek Danko. Ale čo urobí s hlavnou cenou, netušíme...
Presne o polnoci sa začala diskotéka, ktorú neskôr na 30 minút prerušilo hľadanie pokladu. Program neskôr pokračoval športovými disciplínami vo volejbale a florbale tried, stále frčala diskotéka či pozeranie filmov.
Opäť nesklamala III.C trieda (animátori voľného času) so svojou strašidelnou cestou odvahy. Podľa dievčenského vreskotu a strachu v ich očiach usudzujeme, že atrakcia tejto triedy opäť  stála za to.
Až ranné svitanie a úder šiestej hodiny ukončilo nočnú show a žiaci poupratovali svoje triedy, aby boli reprezentačne pripravené na odovzdávanie výpisov polročnej klasifikácie, čím sa pre nich začali polročné prázdniny.
Touto cestou sa chceme poďakovať Mgr. Z. Endrődyovej, Mgr. Ľ. Čvikotovej a Mgr. I. Belkovej za prípravu nočnej show i celému pedagogickému zboru za zvládnutie svojich úloh.
Na kvalite NONSTOP PARTY 2013 sa veľkou mierou podpísali naši hostia z radov umelcov, remeselníkov, masmédií či štátnej správy zastúpených takými menami ako Lianka a Anton Oláhovci, Danka Domoková, Jožo Pročko,  Timea Mihalideszová, MUDr. Peter Križo, Ing. kpt. Peter Káčerík, Edita Franková - Hutková, Lukáš Pelč, JUDr. Stanislav Galovič, Ing. Eva Belánová, Gabriela Selecká , Jaroslava Lipková a ďalší.
Nám zostáva už len veriť, že na novú nočnú NONSTOP PARTY nebudeme čakať ďalších desať rokov, ale dúfame, že sa stane každoročnou tradíciou na našej škole.

                                                                                                                                                                                                                          Mgr. Ondrej Nociar

DSC_0023
 
DSC_0025
 
DSC_0031
 
DSC_0054
 
DSC_0064
 
DSC_0145
 

Ľadová kráľovna

Posledný deň školy pred Vianocami sa konala súťaž o NAJ masku ľadovej kráľovnej, pod taktovkou Mgr. Ľ. Čvikotovej, Mgr. K. Ďurošovej, Mgr. Z. Endrödyovej a Mgr. K. Goodspeed.

Cez veľkú prestávku zavítali do zborovne kráľovné (podľa “konštrukcie” nôh medzi nimi boli aj dvaja chlapci ) a štvorčlenná porota z radov učiteľov rozhodovala o prvých troch miestach.

Musíme uznať, že všetky masky vyzerali unikátne a zaujímavo, no porotu najviac “dostala” maska Beáty Šulajovej z 1.C triedy, ktorá získala prvé miesto. Druhé miesto obsadila Slávka Nosáľová z 2.A a tretie miesto Simona Balogová z 1.B.Gratulujeme a ďakujeme všetkým “ľadovým”, že nelenili a zhostili sa úlohy o NAJ masku ľadovej kráľovnej.

IMG_3885

IMG_3889

IMG_3891

 

Obvodné kolo Olympiády anglického jazyka

Dňa 16.1. 2014 sa konalo obvodné kolo Olympiády anglického jazyka. Naša škola bola opäť po dvoch rokoch úspešná, keď dve jej reprezentantky získali vo svojej kategórii 1. miesto, a tak postupujú do krajského kola. Janke Dobrockej, žiačke 4.C triedy a Martine Pechovej, žiačke 3.B triedy sa podarilo zvíťaziť medzi spolužiakmi- zástupcami ostatných stredných odborných škôl. Ukázali, že majú viac ako dobré vedomosti v oblastiach slovnej zásoby, gramatiky a vedia výborne pracovať s písaným a počutým textom.

Dievčatám blahoželáme a držíme palce v krajskom kole!

DSC_0003

 

Biele peklo alebo Mne sa to stať nemôže

Vo štvrtok 30.01.2014 sme sa s Mgr. Bódiovou a Mgr. Krupinským navštívili Štátnu operu v Banskej Bystrici. Nie, nešli sme sa uliať zo školy, práve naopak! Išli sme si pozrieť divadelné predstavenie „Biele peklo alebo Mne sa to stať nemôže“.
Bolo to hudobno-dramatické a tanečné predstavenie v scénickom spracovaní problému drogovej závislosti. Ako literárnu predlohu použila autorka Dana Dinková novelu Radka Johna Memento.
Motívom príbehu bola osobná spoveď človeka, ktorý „prešiel peklom“ a ocitol sa na samom dne. Uvažoval, kam môže viesť drogová závislosť a či z toho začarovaného kruhu môžno vystúpiť. Hrdinovia príbehu sa snažili vyrovnať so svojou sexualitou a otázkami spravodlivosti v spoločnosti. A my sme po zhliadnutí hry tlieskali a usmievali sa.
Veľký úsmev nám na tvári vyčarila rocková kapela, ktorá bola prítomná na pódiu. Táto hra nám totiž priniesla nielen kultúrny zážitok, ale dala nám aj nové ponaučenie do života! Dúfame, že sa podobné výlety budú konať častejšie a my si hravou formou zoberieme viac a viac ponaučení do života.

DSCN0260

DSCN0263

DSCN0266

 

Krajské kolo olympiády v slovenskom jazyku

7.2. 2014 sa konalo  k r a j s k é   k o l o  olympiády  v   s l o v e n s k o m   j a z y k u  vo Zvolene. Zúčastnili sa jej naše dve študentky, úspešné zo školského kola olympiády. Z 3. B triedy   Z u z a n a   M u r á r o v á  a  z    1. C   B e á t a  Š u l a j o v á, ktorej sa podarilo získať 2. miesto.

Obidvom dievčatám gratulujeme a ďakujeme, že úspešne reprezentovali našu školu.

IMG_4274

 

Lyžiarsky kurz PaSA

Niektorí študenti z našej školy sa posledný januárový týždeň zúčastnili lyžiarskeho kurzu v Jasenskej doline, ktorý zorganizovali páni profesori Mgr. Peter Paulovič a Mgr. Zoltán Básti. Pod ich dozorov a vedením sa z nelyžiarov stali plnohodnotní lyžiari a tí, ktorí sa už lyžovať vedeli, snažili sa zdokonaľovať svoju lyžiarsku techniku. Lyžiarsky kurz páni profesori okorenili aj cestou do neďalekého Martina, kde boli naši študenti okrem nákupného strediska aj na hokejovom zápase. Kurz sa veľmi vydaril, čo sa odzrkadlilo najmä na spokojnosti študentov a na počte zranených, ktorý sa rovná nule. Mnohí iste dúfajú a tešia sa, že takýto skvelý lyžiarsky kurz sa zopakuje aj v ďalšom školskom roku. Nechajme sa teda prekvapiť.

obr1

obr3

obr5

obr6

 

BESEDA & WORKSHOP s Ivanou Hostovou

O tom, že báseň nie je vždy len o rýmoch a poprepájaných písmenkách, sme sa rozprávali na besede s literárnou kritičkou Mgr. Ivanou Hostovou, PhD.
Dňa 26. 3. , keď zavítala do našej školy sme prišli na to, že báseň znamená naozaj čosi viac... Že má svoje posolstvo, svoju myšlienku a každé slovo, písmeno, ba dokonca i medzera, majú v básni svoj význam.
Ukážky, ktoré si pre nás pripravila, boli spletitým klbkom myšlienok, ktoré by sme sami – bez jej pomoci – nerozplietli. Hravou formou a milým úsmevom- ktorý jej po celý čas ležal na perách – nám rozprávala o básni ako o čomsi živom. Čomsi, čo dýcha , hoci cez papier to často ani nepočuť.
Nepreberali sme však len básne, ktoré už boli napísané. Dostali sme možnosť tvoriť a vyhrabať sa z vlastných myšlienok, dať svoje city na papier a ukázať, že sa v niekom z nás možno skrýva budúci básnik- umelec. Víťazom odovzdala vecné ceny, ktoré potešia nejedného vášnivého čitateľa poézie. Na deň, v ktorý sme objavili čaro básne budeme určite dlho spomínať. Vďaka tejto besede sme totiž opäť obohatili svoje poznatky a kráčať životom so zrnkom múdrosti naviac, určite nebude na škodu.

P2100002

P2100003

P2100005

P2100009

P2100011

P2100016

P2100018

 

Hviezdoslavov Kubín

Hviezdoslavov Kubín sa konal 6.3.2013. Súťažiacich, v čisto ženskej zostave, bolo spolu 10. Dievčatá si pripravili aj prózu, aj poéziu. Po chvíľke čakania, kým porota rozhodla o umiestnení našich recitátoriek, sme konečne poznali dievčatá, ktoré postúpili a budú reprezentovať našu školu v okresnom kole.

 

V kategórií próza sa umiestnili tieto dievčatá:

1. miesto: Lucia Ptáčniková,3.A

2. miesto: Miroslava Párničanová,3.B

3. miesto: Dajana Svoradová,1.A

 

V kategórií poézia:

1. miesto: Adriana Valachová, 2.C

2.miesto: Kristína Maková, 1.B

3. miesto: Beáta Šulajová, 1.C

 

Cenu poroty za zaujímavý prednes získala Eva Hrašková z 1.C triedy.

Postupujúcim dievčatám držíme palce v ďalšom kole!

obr1

obr2

CAM_0005

CAM_0017

CAM_0020obr3

 

Elektronické testovanie

V dňoch 11. a 12. februára sa v našej škole konalo elektronické testovanie maturitnej skúšky, organizované cez projekt NÚCEM. Išlo však len o skúšobné testovanie žiakov 1.A, 1.D a 4.B triedy. Žiaci si tak mohli vyskúšať monitor v slovenskom jazyku a literatúre (1.A), v slovenskom jazyku a v slovenskej literatúre (1.D) a v anglickom a nemeckom jazyku (4.B).

Zodpovednými za priebeh testovania a tiež školskými administrátormi boli: Mgr. O. Nociar, RNDr. P. Gottreich, Mgr. Z. Básti a  Mgr. M. Urbanová Hedvigyová.

To, či sa táto forma maturitnej skúšky osvedčí, ukáže čas...

obr8

obr9

obr10

obr11

obr12

 

Maturita 2014

V dňoch od 18.21.3.2014 sa konala externá časť maturitnej skúšky. 99 študentov (79 slovenských, 20 maďarských) si zmeralo svoje sily a vedomosti v slovenskom jazyku a literatúre, v slovenskom jazyku a slovenskej literatúre, v maďarskom jazyku a literatúre, v cudzích jazykoch (ANJ a NEJ – úrovne B1 aj B2), a to všetko pod dohľadom predsedov maturitnej komisie: PhDr. O.Sojková, Mgr. K. Gubková, Š. Csák a O. Tóth. Našim študentom nechýbal na tvári úsmev (samozrejme pred tým, ako sa im do rúk dostali maturitné testy ) a po dopísaní – aj úsmev, aj neistota. Veríme, že v dňoch maturitnej skúšky vykročili správnou nohou a vzali do rúk najlepšie pero...

 

IMG_4326

IMG_4334

IMG_4336

IMG_4341

IMG_4348

IMG_4361

 

Hviezdoslavov Kubín

Aj napriek pretechnizovanej dobe plnej nátlakov a stresov, ktoré sa hrnú z každej strany, si mladý človek ešte vždy dokáže nájsť čas na literatúru. My – žiačky PaSA- sme toho jasným dôkazom. Na okresnom kole súťaže Hviezdoslavov Kubín v prednese poézie a prózy sme dokázali, že láska k literatúre ešte stále existuje. Pri recitácií je predsa dôležité uveriť myšlienkam a podať ich ďalej tak, aby z vás mali ostatní pocit, že je to vaša vlastná výpoveď... a to sa nám podarilo!  Zo súťaže sme odchádzali s úsmevmi od ucha k uchu a so skvelým pocitom, že sme sa umiestnili na nasledovných miestach: Adriana Valachová v prednese poézie obsadila 3. miesto a Lucia Ptáčníková za prednes prózy 2. miesto. Výsledky nás tešia a už teraz sa nevieme dočkať ďalších recitačných súťaží! 

okrkolo1

okrkolo2

 

Deň učiteľov

Učitelia sú ľudia, ktorí žiakom otvárajú dvere, do ktorých však vstúpiť musia oni sami. Sú to ľudia vzdelaní, ktorí zrnká svojich vedomostí presýpajú do ďalších hláv a to aj napriek občasnej vráske na tvári.

Vďakou za ich pilnú prácu je Deň učiteľov. Žiaci v tento deň ďakovali profesorom našej školy pestrým programom zloženým zo spevu, hudby, tanca a aj z úprimných slov. Vďaka za pomocnú ruku pri tvorbe programu patrí p.p. Ildikó Gaálovej a p.p. PaedDr. Erike Kurákovej.

A tak Vám ešte prajeme, nech na Vašich tvárach večne žiari úsmev a nech Vaša trpezlivosť nevyprchá.

V mene žiakov PaSA napísala Lucia Ptáčniková z III.A

DSC_0001

DSC_0006

DSC_0011

DSC_0018

DSC_0023

DSC_0025

DSC_0030

DSC_0046

DSC_0066

DSC_0068

DSC_0069

DSC_0070

 

FLORBALOVÁ LIGA

Dňa 20. októbra 2013 sa rozbehol ďalší ročník florbalovej ligy v Lučenci. Súťažilo sa v troch kategóriách: žiacka liga (chlapci), mužská liga a dievčenská liga. Ani naša škola nebola výnimkou. Dievčatá a chlapci vytvorili dve družstvá a spolu so svojimi profesormi pravidelne hrávali proti súperom zápasy. 27. apríla sa konal záverečný ceremoniál florbalovej ligy. Chlapcom sa síce nepodarilo umiestniť v prvej trojke, ale za to dievčatá s obrovským náskokom oproti ostatným družstvám obsadili nádherné prvé miesto a pre našu školu vyhrali cennú trofej spolu s diplomom. Pani profesorka Valocková tiež získala trofej za najlepšiu strelkyňu a Martina Pechová (III.B) za najlepšiu brankárku. Dievčatá sú na svoj výkon pyšné a veria, že rovnako sa im bude dariť aj v budúcom roku.

PaSA

PaSAtrofej

Pechova

PECHOVA_brankarka_VALOCKOVA_strelkyna

Valockova

 

Záverečná

A už je to tu, toľko sme sa jej báli, záverečná...

Týmito slovami známej piesne sa dňa 9. mája 2014 štvrtáci na našej škole pod vedením triednych učiteľov IV.A Mgr. Ivety Galovičovej, IV.B Mgr. Ivety Belkovej, IV.C Mgr. Petra Pauloviča a IV.D Márie Balogh rozlúčili so školskými lavicami strednej školy. Pán riaditeľ Mgr. Ondrej Veselý a mladší študenti sa v tento deň rozlúčili a zároveň pán riaditeľ ocenil najvýznamnejších štvrtákov a to: Janka Psotku zo IV.B za prvé miesto v celoštátnej súťaži SOČ a Mareka Kamenského zo IV.C za reprezentáciu školy v organizovaní súťaže PaSA má talent.

Všetkým študentom prajeme veľa úspechov pri maturitných skúškach a do ďalšieho života.

A už je to tu, toľko sme pred ňou stáli, záverečná ...

DSC_0567

DSC_0568

DSC_0569

DSC_0572

DSC_0577

DSC_0580

DSC_0581

DSC_0607

 

Maturita

V dňoch od 19. do 23. mája sa na našej škole konala maturitná skúška. Po úvodnom príhovore pána riaditeľa Mgr. O. Veselého sa maturanti s komisiou presunuli do miestností so zeleným stolom. A potom sa to mohlo začať: najprv príprava a neskôr aj diskusia so skúšajúcimi. Väčšine študentom sa podarilo vytiahnuť si to správne číslo otázky, no niektorí si budú musieť maturitnú odpoveď zopakovať... Priebeh maturitnej skúšky si môžete pozrieť na fotografiách.

obr1

obr3

obr4

obr7

obr8

obr9

 

Janko Psotka víťaz celoštátnej prehliadky SOČ

V dňoch 22. – 25. apríla 2014 sa konalo celoštátne kolo 36. ročníka SOČ v Starej Ľubovni . Janko Psotka žiak IV.B triedy reprezentoval našu školu prácou „Reálny verzus virtuálny svet adolescentov“ v odbore č. 17 pedagogika, psychológia a sociológia. Janko obhajobou zaujal odbornú porotu natoľko, že sa stal v tvrdej konkurencii víťazom. Svoju prácu bude ďalej prezentovať na medzinárodnom vedeckom fóre ESE. Tento úspech je výsledkom jeho zodpovednosti, pracovitosti, húževnatosti a odbornosti.

Sme hrdí na nášho víťaza. K tomuto úspechu mu zo srdca blahoželáme a držíme mu palce.

DSC_0555

 

Zdravé popoludnie na pégečke

Najnovším fenoménom, ktorý postihuje mladých ľudí, je obezita. Pod vplyvom nesprávnych stravovacích návykov a nedostatku pohybu podlieha čoraz viac ľudí. Avšak my, študentky Pedagogickej a sociálnej akadémie v Lučenci, sme sa to rozhodli zmeniť aspoň na našej škole. Zapojili sme sa do Národného projektu KomPrax, ktorý je pod záštitou Slovenského inštitútu mládeže - IUVENTY. Vďaka tomuto projektu sme mohli na našej škole zorganizovať popoludnie plné pohybu a  zdravej výživy.  
Štvrtok, 12.6.2014, bol pre študentov PaSA  Lučenec nezvyčajný. O 15:00 prišla medzi nás výživová poradkyň, Katarína Kubaliaková. Porozprávala nám o dôležitosti pitného režimu, ktorý nedodržujeme a o stravovacích návykách, ktoré musíme zmeniť ,pretože si nimi dobrovoľne ničíme zdravie. V individuálnych konzultáciách nám prezradila, ako na tom zdravotne vlastne sme. Po besede sme mali aj tombolu, kde sme mohli vyhrať balíček zdravej výživy od firmy NORBI update a zaujímavé knižky.   
Aby sa len nerozprávalo, začali sme sa aj hýbať. Zahrali sme si hru sochy, s inštruktorom zumby sme si ju aj zacvičili a zahrali sme sa aj so stuhami. Pri zumbe sme sa poriadne unavili, ale stálo to za to.  
Po takejto námahe sme aj poriadne vyhladli. Mali sme možnosť ochutnať šaláty z ovocia a zeleniny a rôzne pečivo z firmy NORBI update.  
Dúfame, že si takéto popoludnie ešte niekedy zopakujeme.

IMG_0267

IMG_0280

 

O najlepšieho interpreta autorskej rozprávky

Po minuloročnom nultom ročníku recitačnej súťaže „O najlepšieho interpreta autorskej rozprávky“ sme sa rozhodli súťaž zopakovať. A úspešne. Účasť recitátorov nás v stredu 18. júna milo prekvapila (počet zúčastnených sa zvýšil o 50%).
Porota v zložení Mgr. Štefancovej a Mgr. Čvikotovej rozhodla nasledovne:
1. miesto – Martina Šatarová, II.A
2. miesto – Martina Svorčíková, II.A
3. miesto – Laura Kiššimonová, II.C

Porota udelila aj Čestnú cenu za účasť EVKE HRAŠKOVEJ z I.C.

P6010003

P6010005

P6010006

P6010011

P6010027

P6030001

 

AK CHCEŠ ZAŽIŤ ZÁBAVU, POSTAV SA NA HLAVU

Žiaci našej školy dali nude červenú. Zelenú dostala zábava, šport a deň plný nových aktivít. Ako často sa na škole človek stretne so zumbou, crossfitom alebo jogou smiechu? Vďakas činnosti Žiackej rady a spolupráci s pani profesorkou Endrȍdyovou sa nám podarilo zorganizovať netradičný športový deň, ktorý všetkým dokázal, že šport nemusí byť len o stereotypnom dvíhaní činiek...

Žiakov si podmanila najmä dynamická zumba, ktorou celá akcia začala. Vďaka skvelému začiatku nemohli ostatné činnosti, ktoré boli naplánované, prebehnúť inak – ako skvelo. Dokonca aj crossfit (poriadna makačka!) mal medzi žiakmi veľký úspech. Ak si myslíte, že sa profesori nudili v zborovni – ste na omyle! Mnohí z nich si zacvičili spolu so žiakmi a tento deň ich zaujal rovnako ako žiakov. Počas celého doobedia prebiehali aj iné aktivity, ako napríklad volejbalový turnaj, súťaž o najtvorivejšie logo triedy, riešenie záhad, živé pexeso, prednáška o tetovaní, pesničky na želanie, kontrolovanie zdravia svojho tela a súťaž – Cena je správna. Veľký úspech mala aj joga smiechu, vďaka ktorej zo seba žiaci zhodili celoročný stres.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa tohto dňa zúčastnili alebo prispeli svojimi nápadmi a veríme, že spoločne zorganizujeme ešte veľa podobných dní, vďaka ktorým sa do školy naozaj oplatí prísť!

                                                                                                                                                                                                            Lucia Ptáčniková, III.A

P6060010

P6060012

P6060013

P6060032

P6060053

P6060080

P6060099

P6060115

P6060117

P6060119

 

AMERICKÁ NÁVŠTEVA Z ALABAMY

Vo štvrtok 5.6.2014 sa študenti 1. – 3. ročníkov zúčastnili besedy so študentmi stredných škôl z USA, štátu Alabama. Navštívilo nás 15 študentov a 5 dospelí.

Študenti PaSA, rozdelení do piatich skupín, mali možnosť si precvičiť svoje doteraz nadobudnuté komunikačné zručnosti z anglického jazyka. Študenti mali vopred pripravené otázky na zdolanie prvotnej komunikačnej bariéry. Neskôr beseda pokračovala spontánne v malých skupinách.

Dúfame, že v budúcnosti budeme mať viac príležitostí komunikovať s ľuďmi, ktorí ovládajú anglický jazyk ako svoju materinskú reč.

DSC_0132

DSC_0144

DSC_0159

DSC_0166

DSC_0168

DSC_0169

DSC_0181

DSC_0184

 

Na rade je lúčenie

Zmena je život, čas uteká a všetko sa pomaly mení...

 

Koniec školského roka nepriniesol len tradičné rozdávanie vysvedčení, ale aj lúčenie sa s dlhoročnými kolegami, ktorí pracovali v našej škole celé roky a zanechali tam svoju dušu.

 

Ďakujeme našim kolegom : Mgr. Ondrejovi Veselému – bývalému riaditeľovi školy, Mgr. Magdaléne Lehockej, Mgr. Eve MichútovejMgr. Kataríne Snopčkovej za celoživotnú prácu či oddanosť.

Teraz ich čaká život plný oddychu bez skorého ranného vstávania a príprav na vyučovanie.


IMG_4907

IMG_4908

 

TOPlist