Archív 2012/2013

 

Olympiáda - slovenský jazyk I.

Okresné kolo v atletike ZŠ, 2012

MDD na ZŠ L. Novomestského

Timravina studnička

Novohradské atletické hry 2012

Olympiáda zo slovenského jazyka

Literárna exkurzia v Martine

Výstava ľudské telá

Výlet do BRATISLAVY

Exkurzia - koncentračný tábor

Olympiáda zo slovenského jazyka

Valentín

Obvodné kolo olympiády z cudzích jazykov

Lepšie ako televízor - rybičky!

Exkurzia Paríž - Londýn

Den učiteľov

Eko týždeň - DEŇ ZEME

Rozlúčka štvrtákov so školou

Návšteva z Anglicka

O najlepšieho interpreta autorskej rozprávky

Budapešť

Hurá, koniec školy, začínajú prázdniny

 

 

Olympiáda zo slovenského jazyka I.

17. 01. 2012 sa v triede IV.A uskutočnil prvý ročník Olympiády zo slovenského jazyka. Do lavíc zasadlo 17 žiakov, zástupcov I. až IV. ročníka. Slovný i písomný súboj sa nakoniec skončil nasledovne: 


A kategória                                            B kategória 
1.    miesto – A. Svorčíková – IV.A          1. miesto – L. Ptáčníková – I.A 
2.    miesto – M. Stieranková – IV.B        2. miesto – V. Melicherčíková – I.B 
3.    miesto – M. Blažíčková – IV.C          3. miesto – J. Dobrocká – II.C

 

Okresné kolo v atletike ZŠ, 2012

Nie je žiadnou novinkou, že žiaci našej školy sú ako usilovné včeličky. Veď aj na športovom dni plnom atletiky, ktorý sa konal 29. mája na Základnej škole L. Novomeského, sa na nich z každého rohu sypali slová plné spokojnosti. Žiačky totiž nelenili a pomáhali pri organizovaní tejto akcie. Trieda I. A tak obhájila svoju povesť šikovných študentov a po okolí sa vďaka nim opäť raz rozniesli kladné ohlasy na adresu našej školy.

 

MDD na ZŠ L. Novomestského

Každý študent ešte stále rád oslavuje MDD. A tak sa naša trieda III.A zúčastnila MDD na ZŠ Laca Novomeského, aby sme prvému stupňu tejto školy spríjemnili tento deň svojimi súťaživými hrami. 
Naše stanovištia boli rozmiestnené po chodbách školy, pretože nám počasie neprialo a pršalo celý deň. Začínali sme hľadaním pokladu, pokračovali chodením s loptičkou na lyžici, prechádzaním cez obruče, skákaním vo vreciach a inými aktivitami. Odmenou detí bola pečiatka na ruku. Možnosť zúčastniť sa tejto udalosti sme dostali od p. profesorky Rázcovej, za čo jej ďakujeme. Spolu s deťmi sme zažili krásne dopoludnie.

 

Novohradské atletické hry mladších žiakov pre 3. a 4. ročník ZŠ

Dňa 19.6 Základná škola Ladislava Novomestkého žila športovým duchom. Konali sa tu Novohradské atletické hry mladších žiakov pre 3. a 4. ročník a my sme si to nenechali ujsť. Aj napriek množstvu slnečných lúčov, ktoré nás pohlcovali svojim verným teplom, sme zvládali chytanie padajúcich kriketiek, zapisovanie výkonov a taktiež sme pozorne sledovali každého malého športovca a dohliadli na chod súťaží. Či to už bol beh na 600 metrov, skok do diaľky alebo spomínaný hod kriketovou loptičkou, vypomáhanie sme zvládli bez akýchkoľvek problémov. Nielen deti ale aj my sme zo súťaže odchádzali s úsmevom na tvári, keďže všetko dopadlo nad naše očakávania.

 

Timravina studnička 2012

Školské kolo súťaže v prednese pôvodnej prózy, Timravina studnička, sa uskutočnila 17. 10. 2012. Porota si vypočula päť prednesov a rozhodla o poradí nasledovne:

 

1.miesto – Zuzana Šóšiková, 4.A

2.miesto – Patrícia Kokyová, 3.C

3.miesto – Martina Šatarová, 1.A

Mgr. Ľubica Čvikotová

PA040008

PA040009

PA040018

PA040024

 

 

Literárna exkurzia - Martin

Zo školských výletov bola exkurzia v Martine jednou z najkrajších. Mesto Martin sa vyznačuje bohatou históriou a nejeden básnik má istú spojitosť s ním. Mnohí z nich v ňom prebývajú dodnes - v Národnom cintoríne. V rámci exkurzie sme navštívili aj Národnú knižnicu, v ktorej sme získali mnohé informácie o knihách. No najviac sa nám zapáčil dom Jozefa Cígera - Hronského. Jeho domček nás zaujal, pretože sme si upevnili maturitné učivo - keďže zapamätávanie si a učenie je najefektívnejšie zážitkom.  

                                                                                                                                                                                                            Silvia a Janka (4.B)

DSCF1026

DSCF1032

DSCF1035

DSCF1043

DSCF1048

DSCF1050

DSCF1056

DSCF1062

 

 

VÝSTAVA ĽUDSKÉ TELÁ

Výstava Ľudské telá - The Human Body, ktorá triumfálne obišla celý svet a nadchla milióny návštevníkov, zavítala na Slovensko a my sme si ju mohli dňa 22. 10. 2012 taktiež pozrieť. Expozícia sa nám veľmi páčila a zároveň bola aj osožná, pretože sme si mohli pozrieť vypreparované ľudské telá – svaly, kosti, sústavy orgánov -  v skutočnej veľkosti a tvare a precvičili sme si vedomosti z biológie. Najviac nás zaujalo znázornenie vnútromaternicového vývoja človeka, bolo to fascinujúce. V neposlednom rade nás potešil aj výhľad na Dunaj z bratislavského nábrežia. 
4.B
obr1
 

VÝLET V BRATISLAVE

Dňa 18. októbra 2012 sa žiaci našej školy zúčastnili výletu do Bratislavy ako odmenu za úspešné reprezentovanie PaSA .

Našou prvou zastávkou bola televízia JOJ, ktorá sídli na bratislavskej Kolibe. V rámci hodinovej exkurzie sme videli najznámejšie štúdiá televízie. Z tých najzaujímavejších stojí za zmienku štúdio spravodajstva, Súdnej siene, Hoď svišťom či MAFstory. Práve v týchto štúdiách vzniklo najväčšie množstvo originálnych fotografií, v ktorých sme my žiaci vystupovali v rolách známych televíznych hrdinov.

Po exkurzii v televízii JOJ nasledovalo niekoľko hodinové osobné voľno, ktoré sme takmer všetci využili v nákupných centrách.

Večer sme sa pekne vyobliekali, pretože naším ďalším bodom programu bola návšteva jedného z najkrajších a najpopulárnejších baletov na svete - Labutie jazero v Novej budove SND. Predstavenie, ktoré trvalo takmer 3 hodiny nám všetkým ubehlo ako voda. Po krásnom esteticko-umeleckom zážitku sme sa plní pekných zážitkov vrátili späť domov.

                                                                                                                                                                                                                   Marek Kamenský, III. C

1

2

3

4

 

Exkurzia - koncentračný tábor

Návšteva koncentračného tábora Auschwitz – Birkenau v Poľsku
Záujemcovia jednotlivých tried PaSA v Lučenci sa stretli 5.11.2012 o piatej hodine ráno pred školou. Tento deň bol iný ako ostatné. Naše cesty smerovali do koncentračného tábora Auschwitz – Birkenau v Poľsku. Tento tábor bol najväčším vyhladzovacím táborom v dobe nacizmu. Vznikol v roku 1941. Do tohto koncentračného tábora bolo deportovaných približne 1,3 milióna ľudí, zo Slovenska  65 692 osôb. Počasie nám zo začiatku neprialo, ale kým sme prišli do Osvienčimu, prestalo pršať. Mali sme zvláštny pocit z toho prostredia, pretože sme vedeli, čo sa tam dialo. Páčili sa nám príbehy, ktoré nám rozprávali sprievodcovia, niekedy sme sa až chveli od hrôzy, čo všetko museli tí ľudia prežiť. Videli sme rôzne budovy: miestnosti kde spali, kde ich spaľovali, kde ich likvidovali plynom... Z výletu nám ostali nezabudnuteľné spomienky.

Tanulmányi kirándulás az auschwitz – birkenaui koncentrációs táborba
Iskolánk diákjai 2012. november 5-én tanulmányi kiránduláson vettek részt, ellátogattak Lengyelországba a legnagyobb német megsemmisítő és koncentrációs táborba, az auschwitz–birkenaui koncentrációs táborba.
Egy idegenvezető kíséretében megtekintettük a foglyok ruháit, fényképeit, személyes dolgait, bőröndjeit, az épületeket, ahol aludtak, ahol kínozták őket és a gázkamrákat is. Megrázó volt számunkra, milyen körülmények között kellett élni azoknak az embereknek, akik ide kerültek, mennyit kellett szenvedniük, milyen embertelenül bántak velük. Bár elszomorító emberi sorsokról hallottunk, a kirándulás mégis felejthetetlen és tanulságos volt számunkra, mert a történelemnek ezt a részét is megismerhettük.

obr.1

 

obr.2

 

obr.3

 

obr.4

 

obr.5

 

Olympiáda zo slovenského jazyka

5. 12. 2012 sa v triede III. A uskutočnil druhý ročník školského kola Olympiády zo slovenského jazyka. Do lavíc zasadlo 19 žiakov, zástupcovia I. až IV. ročníka. Slovný i písomný súboj sa nakoniec skončil nasledovne:

A kategória
1. miesto – Silvia Kučerová, IV. B
2. miesto – Jana Dobrocká, III. C
3. miesto – Sandra Slováková, III. B

B kategória

1. miesto – Zuzana Murárová, II.B

2. miesto – Lucia Ptáčníková, II. A

3. miesto – Jozef Marcinek, I. A

Víťazom srdečne blahoželáme!

PB210037

 

PB210035

 

P1000594

 

P1000593

 

Valentín

Valentín je deň, kedy by sme mali robiť radosť a potešiť iných. To sa podarilo triede II.B dňa 14.2.2013 v Domove sociálnych služieb v Lučenci. II.B si pripravila program vďaka pani profesorke Gaálovej a Tatárovej a tak rozpálila nejedno dôchodcovské srdiečko. Program pozostával z literárnych, hudobných i tanečných čísel. Niektorí si dokonca aj zaspievali, iní aspoň pospomínali na časy svojej mladosti. Z predstavenia si všetci odniesli darčeky v podobe perníkových srdiečok a Valentínskych pozdravov.

DSC_0156

 

DSC_0172

 

DSC_0178

 

DSC_0179

 

Obvodné kolo olympiády z cudzích jazykov

Našim víťazom školského kola olympiád z cudzích jazykov sa darilo aj v obvodnom kole. Tento rok ho zorganizovala Stredná priemyselná škola stavebná Oskara Winklera.

V anglickom jazyku získali druhé miesta MICHAELA VETRÁKOVÁ v kategórií 2D  a MARTINA PECHOVÁ v  kategórií 2C2.

V nemeckom jazyku získal prvé miesto VOJTECH ŠEREŠ  (kategória 2D).
Žiačka  SIMONA GRÍGEROVÁ (kategória 2C2) nemala v tejto kategórií súperov, a tak postupuje priamo do ďalšieho kola.   

Obaja nás budú reprezentovať v krajskom kole olympíády v Banskej Bystrici.
Gratulujeme a držíme im palce!

                                                                                                                                                                                                                          Mgr. Ľubica Čvikotová

PB290006

 

PB300007

 

Lepšie ako televízor

Častokrát sme si kládli otázku, ako oživiť interiér našej školy tak, aby nepôsobil gýčovo či prehnane monumentálne, ale naopak, aby zaujal našich žiakov či návštevníkov školy. Vďaka pánovi Likavcovi, ktorý nám daroval preňho už nechcené akvárium, sme rébus vyriešili. Šikovné ruky pána školníka zmajstrovali podstavec a otapetovali skrinku akvária. A zvyšok? To už bola malina. Výsledný efekt, podľa reakcií našich žiakov, je viac než slušný. Či neklamú, posúďte sami...

 

 

DSC_0006

 

DSC_0007

 

DSC_0008

 

DSC_0009

 

Paríž – Londýn

8.5.2013-13.5. 2013

Začiatkom mája tohto roku si 16 študentov prvých a druhých ročníkov spolu s vyučujúcimi Zuzanou Danišovou a Ivetou Galovičovou mohli vychutnať pobyt v Paríži a Londýne.

Čas, ktorý sme mali vyhradený, nebol dlhý, ale prehliadky oboch metropol sme si vychutnali. Medzi najväčšie lákadlá v Paríži patrili prehliadky katedrály Notre Dame a Eiffelovej veže.

V Londýne sme si prezreli centrum z výšky Londýnskeho oka ( London Eye), prešli popri Westminsterskom opátstve a prezreli Múzeum voskových figurín. Nakoniec sme sa dostali aj pred Buckinghamský palác, domov kráľovnej. Tiež nás potešila možnosť urobiť malé nákupy na Oxford Street.

Pozrite si s nami niektoré zábery z prehliadok.

SAM_1710

Naša skupina v Paríži pred Pantheonom.

 

SAM_1719

Katedrála Notre Dame.

 

SAM_1740

Celkom hore na Eiffelovej veži.

 

SAM_1750

Ešte raz z Eiffelovej veže – pohľad na Seinu.

 

SAM_1763

Na lodi na Seine.

 

SAM_1767

Na lodi do Anglicka.

 

SAM_1780

Londýn, celá naša skupina. V pozadí Tower Bridge.

 

SAM_1782

 

Deň učiteľov

28. marec je zvláštnym dňom. Práve vtedy sa na tvárach učiteľov vyčaruje úsmev, práve vtedy oslavujú svoj sviatok. Je to totiž deň, ktorý patrí im – Deň učiteľov. Naše pohľady sa stretávajú každý jeden deň. Ich úsmev nás často nemo pohladí, ich slovo nám neraz pomôže. Našim profesorom za to patrí veľké ďakujem. Ďakujeme za každé zrnko poznania, ktoré nám zasadili do našich hlavičiek. Pri príležitosti tohto krásneho sviatku si pre profesorov pripravili program ich žiaci. Čakalo ich veľa tanca, spevu, hry na hudobné nástroje, ale aj slová vďaky a prednesy básní. So žiakmi program nacvičovali pani profesorka PaedDr. Erika Kuráková a pani profesorka Ildikó Gaálová. Našim profesorom želáme veľa úspechov, večný úsmev na tvári a najmä nech ich žiaci poslúchajú.

                                                                                                                                                                                                                      Lucia Ptáčniková z II. A

DSC_0001

 

DSC_0006

 

DSC_0010

 

DSC_0011

 

EKO týždeň – Deň Zeme 

„Čože sa to deje?“ pýtali sa iste mnohí Lučenčania, ktorí zbadali študentov PaSA ako zbierajú odpadky a zveľaďujú okolie školy, jej areál či školskú záhradu. Odpoveď je jednoduchá: Od 22. Do 27. apríla sa konal EKO týždeň zorganizovaný mestom Lučenec na základe každému dňa známeho – Dňa Zeme. Mal za úlohu pomôcť matičke Zemi vysporiadať sa s ťarchami, ktoré každodenne padajú na jej plecia. Žiaci jej podali pomocnú ruku a snažili sa jej dokázať, že sú tu pre ňu. Pracovali ako usilovné včeličky a domov odchádzali s úsmevom na tvári – urobili predsa dobrú vec! Pomohli nielen Zemi ale aj sebe – ľudom, ktorí si našu modrú planétu vážia.

Lucia Ptáčniková

eko1

 

eko2

 

eko3

 

eko4

 

Rozlúčka štvrtákov so školou

Rozlúčka štvrtákov patrí každoročne medzi udalosti plné emócií, spomienok a očakávania. 17. mája 2013 sa s nami rozlúčili aj naši štvrtáci.  Už sú to mladí ľudia, ktorí čoskoro maturitnou skúškou ukončia štúdium svojich odborov a opustia naše brány.
K skúške dospelosti im všetci držíme palce a zároveň im prajeme do života len to najlepšie.

Mgr. Katarína Goodspeed

DSC_0191

 

DSC_0194

 

DSC_0195

 

DSC_0196

 

DSC_0199

 

DSC_0201

 

DSC_0203

 

DSC_0212

 

 Návšteva z Anglicka

V pondelok 3.5. nás navštívil pán David Johnstone z Anglicka. Našu školu navštívil po 13 rokoch od ukončenia projektu z názvom Inklúzia sluchovo postihnutých žiakov. Projekt bol podporovaný Britskou radou a trval 3 roky. Pán David bol vedúcim anglickej skupiny učiteľov, ktorá nás vtedy navštevovala a dávala cenné rady k projektu. Davida privítali členovia zboru, ktorí s ním vtedy spolupracovali: PaedDr. Ondrej Matuška, PhD , Mgr. Ondrej Veselý, Mgr. Magdaléna Lehocká, Mgr. Katarína Snopčoková a Mgr. Zuzana Danišová. Po krátkej návšteve zborovne, kde pozitívne ocenil zmeny a rád si zaspomínal spolu s kolegami na náš projekt, sme si s ním prezreli aj kostolík v Starej Haliči. Davidovi sa u nás páčilo a prejavil záujem o udržovanie kontaktu a opätovnú návštevu.

                                                                                                                                                                                                      Mgr. Zuzana Danišová

FOTO: PhDr. Henrieta Matušková

DSC_0388

 

Topenie (alebo potenie sa?) vo vlastnej šťave sa oplatilo

Inak úplne bežný školský deň19. jún 2013 sa skončil tak trochu netradične, a to súperením o prvenstvo v školskom kole súťaže v umeleckom prednese detskej prózy O najlepšieho interpreta autorskej rozprávky, ktorá sa konala v II.A triede o 14:10 hod.
Svoje recitátorské majstrovstvo  predviedli žiaci študijného odboru učiteľstvo pre MŠ a vychovávateľstvo z II. a III. ročníka, pričom ich výkony hodnotila odborná porota v zložení učiteľského dua Mgr. Čvikotová (tiež v úlohe fotografa) a Mgr. Štefancová. Zazneli úryvky z diel viacerých autorov, ako napríklad Grznárovej, Ďuríčkovej, Bendovej, Čtvrtka, Pavloviča a iných.
Horúčava nad 30°C, množstvo súťažiacich (bolo ich až päť) a ich takmer profesionálne výkony dali porote „zabrať“. Súťažiaci sa nakoniec predsa len dočkali a víťazi si odniesli okrem diplomu, sladkej odmeny i knižnú poukážku.
O tom, že ich námaha a „topenie (alebo potenie sa?) vo vlastnej šťave“ neboli márne, svedčí  i nasledujúci verdikt:
Cenu poroty získal Patrik Protuš z III.A triedy, I. miesto si odniesla žiačka II.A triedy Lucia Ptáčníková, II. miesto obsadil opäť Patrik Protuš a treťou priečkou bol ohodnotený výkon Martiny Šatarovej z I.A triedy.
Víťazom blahoželáme a už teraz sa tešíme na ďalší ročník tejto určite zaujímavej súťaže.

DSC_0447

 

 

Budapešť

Žiaci PaSA si v dňoch 24.6-25.6. s úsmevom na tvárach užívali výlet v Maďarsku – konkrétne v Budapešti. Šepot lavíc a vreskot zvonenia vystriedal zvuk motora autobusu, ktorému sa krútili kolesá a viedli študentov do hlavného mesta Maďarska. Ocitli sa tak na novom, krásnom mieste.
Budapešť je opantaná akýmsi kúzlom, ktoré prenáša na každého, kto ju navštívi. A ten je zrazu plný energie, nadšenia a elánu. Chce chodiť, vidieť, spoznávať... A inak to nebolo ani s nami! Po príchode sme si rýchlosťou vetra zhodili tašky na internát, v ktorom sme sa ubytovali. Potom sme už prežívali každú sekundu programu, ktorý si pre nás pani profesorky pripravili. A ten bol teda poriadne bohatý! Nezaobišiel sa bez bodov ako: prechádzka po hrade spojená s výhľadom na celú Budapešť, šantenie sa vo vode v rezorte Aquaworld, obdivovanie podvodného sveta vďaka Tropicariu, nakupovania v nákupnom centre...
Všetko išlo podľa plánu, ibaže hodiny občas tikali - akosi prirýchlo. Človek je bytosť  zvedavá a na to, aby získal odpovede na kopu otázok, potrebuje čas. Ani nevieme ako, no času ubúdalo čím ďalej a my sme sa zhodli na fakte, že návšteve Budapešti je potrebné venovať viac, ako len dva dni.
Tieto dva dni strávené v Budapešti, nám nebudú zvečňovať len krásne fotografie, ale najmä chvíle a momenty, ktoré sme tu spoločne prežili. Kúzlo tohto mesta nás totiž pohltilo natoľko, že sa sem chceme vrátiť a opätovne si zahriať naše pégečkárske dušičky prahnúce po nový zážitkoch.
Lucia Ptáčníková, II.A
foto: Benjamin Bednár, I.B
DSC_0105
 
DSC_0190
 
DSC_0194
 
DSC_0197
 
DSC_0209
 
DSC_0250
 
DSC_0316
 
DSC_0422
 
DSC_0498
 
DSC_0565
 
 

 

Hurá, koniec školy a začínajú sa prázdniny

28.6.2013 o 8:00
V tento deň sa rozdávajú vysvedčenia. Žiaci sedia v triedach s úsmevom na tvári. Dôvod ich radosti je jednoznačný – prázdniny. Snáď len fakt, že 2. septembra sa začína nový školský rok, môže radosť zmeniť na smútok.
Nezúfajte a užite si dva mesiace prázdnin!

Mgr. Michaela Urbanová
DSC_0436
 
DSC_0438
 
DSC_0439
 
DSC_0441
 
DSC_0442
 
DSC_0447
 
DSC_0448
 
DSC_0450
 
DSC_0452
 
DSC_0453
 
DSC_0455
 
DSC_0456

 

 

TOPlist